Moje pierwsze kroki z Obsidianem

Obsidian jest narzędziem tekstowym do budowania i porządkowania zasobów wiedzy. To taki notatnik na sterydach, osobista sieć semantyczna i wikipedia w jednym. Cyfrowy ogród dla cyfrowych ludzi. Od dzisiaj zaczynam z niego korzystać na poważnie.

27/03/2022/22:55

Moja praca w dużej mierze opiera się na przetwarzaniu informacji i produkowaniu wiedzy. W związku z tym, już od paru lat eksperymentuję z różnymi narzędziami i sprawdzam jak układają się w "mentalnej dłoni". Czego szukam?

  1. Alternatywy dla papierowego notatnika, którego nie mogę zabrać z domu, jeżeli nie wezmę też ze sobą plecaka. Czyli coś, co zawsze mam pod ręką.
  2. Jeżeli mówimy o aplikacji mobilnej, to powinna ona synchronizować się z aplikacją desktopową. Elegancko, jeżeli dałoby się to zrobić po Bluetooth albo sieci lokalnej, bez bujania się po zewnętrznych serwerach.
  3. Narzędzie, które działa offline - nie muszę łączyć się z internetem, żeby móc z niego korzystać.
  4. Pluginy i modyfikacje są mile widziane. Jasne, nie wiem jeszcze jak chciałbym je modyfikować, ale chciałbym mieć taką możliwość w przyszłości.
  5. Wspiera hipertekst i nieoczywiste połączenia między notatkami (Project Xanadu FTW).
  6. Mogę załączać w nim pliki i zdjęcia.

Mile widziana byłaby możliwość szybkiej publikacji wybranych materiałów.

Wydaje mi się, że Obsidian spełnia te kryteria.

Interesuje mnie również wymiar pracy grupowej, ale to eksplorujemy na seminarium z POST-PLATFORMY.

Pierwsze kroki

20:45

Jakiś czas temu pobrałem Obsidiana na komputer i zacząłem w nim prowadzić notatki. Nie do końca leży mi domyślny font aplikacji. Na co dzień korzystam z iA Writera (mobile + desktop), w którym zdecydowanie lepiej pisze mi się dłuższe formy, wspomnienia i przemyślenia - i to głównie ze względu na interfejs. Jeżeli jednak idzie o pracę, to mam tam niemały bałagan.

Spróbuję zatem zmienić font. Później będę martwił się o inne rzeczy.

Czytam, że można pod Obsidiana podpinać pliki css. Brzmi zacnie.

OK, spróbuję podpiąć ulubionego IBM Plexa w stylu Mono.

Nie udało mi się. (21:33) Same mono też mi nie wyszło. Odkryłem za to themes. I już zapragnąłem stworzyć swoją, ale to za jakiś czas.

Jak zmienić theme?

W Obsidianie otwieram `Settings > Appearance` przy kategorii Themes klikam w "Manage" i sznupię po dostępnych wyglądach. Wygląd aplikacji zmienia się od ręki. W tej chwili, te słowa piszę już przy użyciu fonta mono i czuję się z tym lżej. Lecimy dalej.

Synchronizacja z aplikacją mobilną

Wbijam do appstore na telefonie i pobieram aplikację. Odpalam ją i od razu widzę swój folder (musiałem chyba wcześniej zsynchronizować Obsidiana z iCloudem i spoko, bo dobrze czuję się z backupem).

Te słowa piszę z telefonu. Synchronizacja działa bardzo sprawnie. (21:40)

Dobra, teraz sprawdzę trochę bajerów.

Zadanie na dzisiaj:

Chciałbym móc wstawiać timestamp (data i godzina) jakimś zmyślnym skrótem klawiszowym. Jednocześnie, super byłoby, gdybym mógł wyświetlić wszystkie timestampy w jednym miejscu. Dodatkowo, jeżeli będę mógł narzucić format timestampa (DD/MM/YYYY/HH:MM) to jestem w domu i kończę zabawę na dzisiaj.

Zacznijmy od formatowania samego tekstu. Obsidian wyrzuca wszystko do plików markdown (.md), dlatego w trakcie pisania można korzystać z prostej składni: How to Format your notes?

Wydaje się być tego sporo, ale z własnego doświadczenia wiem, że bardzo szybko można się jej nauczyć. Zacznij pisać i jak zechcesz coś zrobić w określony sposób (wstawić nagłówek, obrazek, komentarz...), sprawdź jak robi to się w markdownie. Nie musisz od razu wiedzieć, jak konstruować tabele.

Żeby dodawać timestampy, muszę skorzystać z templatek.

Jak korzystać z templatek?

Templatki trzeba sobie napisać. Patrz na to.

Tworzę w aplikacji nowy folder "⚙️".

Idę do `Settings > Core plugins`, gdzie odhaczam opcję: Templates - Insert template content from a folder of template files.

W menu `Settings` szukam "Templates plugin settings". Widzę, że mogę tutaj pomajstrować z formatem daty i godziny. Datę zmieniłem na format `DD/MM/YYYY`. Mogę też dodać folder z dodatkowymi templatkami (u mnie jest to "⚙️"). Robię to.

W folderze "⚙️" tworzę nowy plik tekstowy. Nazywam go "now".

Wpisuję w niego:

{{date}}/{{time}}

Próbuję czy działa, czyli odpalam listę z komendami (u mnie `cmd+P`), wybieram "insert template" i rzeczywiście data w określonym wcześniej formacie się pojawia:

27/03/2022/22:29

Od kilkunastu minut bawię się w linki, ale to będzie grubsza rozkmina. Zostawiam na później. Zastanawiam się również, co w przypadku, kiedy mam kilka templatek... Ale to też zostawiam na inny wieczór.

Teraz skrót klawiszowy pod timestampa i idę spać.

`Settings > Hotkeys`, znajduję "Insert template" i wybieram `cmd + =` jako dedykowany przycisk.

Sprawdzam.

27/03/2022/22:54

Działa, idę spać.